Przejdź do głównej zawartości

Przyjaźń to jeden z rodzajów miłości...miłości do człowieka

W naszym życiu nawiązujemy przeróżne relacje. Zmieniamy miejsce zamieszkania, pracę, szkołę...poznajemy nowych ludzi i uwalniamy się od tych, którzy byli ciężarem. Mimo tego pędu nie zapominamy znajomości, które były dla nas szczególnie ważne.
Pamiętasz swojego przyjaciela z dzieciństwa? Ile lat minęło? Czym sobie zasłużył na Twoją pamięć? Na pewno mógłbyś wymienić litanie wspólnych wspomnień i sytuacji. Wszystkie chwile spędzone razem, te radosne, pełne śmiechu oraz smutne, wypełnione łzami, to twój przyjaciel. On zawsze potrafił dotrzymać Ci towarzystwa nie tylko w tych szczęśliwych, ale także ciężkich momentach.

Niestety, kiedy stajemy się dojrzalsi, patrzymy na świat bardziej materialnie, szukamy kogoś, kto nam pomoże coś osiągnąć, przy kim zabłyśniemy, kto poprze nasze zdanie i będzie trzymał naszą stronę niezależnie od okoliczności. Zdarza się, że wystarczy tylko zmienić otoczenie, a nasi przyjaciele przestają istnieć, zapominamy o nich. Czy można to nazwać prawdziwą przyjaźnią? Jak wiele brakuje jej do przyjaźni doświadczonej w dzieciństwie...tej bezinteresownej. Nie wszystko stracone! :)  Musimy sobie uświadomić, jak wiele leży po naszej stronie. Jak dbać o przyjaźń i móc sobie powiedzieć: ,,Jestem dobrym przyjacielem, pozwalam naszej przyjaźni przemienić się w szczerą relację"? Opracowałam to w 10 punktach opartych na własnym doświadczeniu.

  1. Obserwuj. Przyjaźń nie będzie pełna, jeśli nie zauważasz potrzeb drugiej osoby.
  2. Słuchaj. Pozwól mówić, nawet kiedy nie rozumiesz sytuacji w którą uwikłany jest twój przyjaciel. Każdy musi czasem się wygadać...
  3. Bądź czujny. Powiązane jet to z punktem 1., patrz, czy nie grożą mu problemy, staraj się odwracać od nich uwagę przyjaciela i w każdy możliwy sposób sprawić, by nie nadeszły.
  4. Interesuj się. Rozmawiaj, dzwoń, pisz, okaż mu zainteresowanie.
  5. Bądź oparciem. Każdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Wspieraj go w trudnych chwilach, po prostu bądź.
  6. Nie szukaj korzyści. Przyjaciel to nie bankomat, który wypłaci  Tobie należne wynagrodzenie za twój etat.
  7. Bądź czynny 24h. Nigdy nie zamykaj się na drugiego człowieka, on musi wiedzieć, że jest dla Ciebie ważny.
  8. Nie zmieniaj go według swoich upodobań. Nikt nie lubi być nadmiernie krytykowany, pamiętaj o umiarze. Przyjaciel ma stać się przy Tobie lepszym człowiekiem, a nie robotem.
  9. Patrz z miłością. Nie oceniaj go, lecz zobacz w nim to, co naprawdę piękne.
  10. Módl się. To najważniejszy punkt z tych dziesięciu. Módl się za niego, za siebie i za waszą relację, bo od kogo lepiej nauczysz się kochać, jak nie od Jezusa Chrystusa, który jest najwierniejszym Przyjacielem? 

Nawet jeśli zmienisz środowisko, nie zapominaj o dawnych znajomościach, bo wtedy zakopiesz cząstkę siebie.

,,Nie porzucaj starego przyjaciela; nowego nie można postawić wyżej niego. Wino nowe, przyjaciel nowy- jeśli się zestarzeje- z przyjemnością wypijesz." (Syr 8,10)

Komentarze

  1. Gdyby tak wszyscy to przeczytali...chciałbym takiego przyjaciela

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jeszcze życie wyjdzie Ci! #WartaNutaMyśli 1

,,Talitha kum, mówię ci dziewczynko wstań.  Ona nie umarła lecz śpi, jeszcze życie wyjdzie ci..."

Obojętność - moda XXI wieku.

Ostatnie miesiące pokazały mi, że ludziom coraz mniej zależy na dobru drugiego człowieka.