Przejdź do głównej zawartości

Jak być szczęśliwym? W poszukiwaniu drogi...



Niby wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie, ale ludzie dalej pytają. Dlaczego? Po co? Nie mam pojęcia.

Może myślą, że znajdą złoty środek, który rozwiąże ich problemy albo dostaną cudowne oświecenie w jaki sposób je rozwiązać, aby pozbyć się zmartwień raz na zawsze. Odpowiedź jest prosta. Ludzie szczęśliwi nie szukają drogi na łatwiznę, stawiają czoło problemom, nawet tym najtrudniejszym. Trzeba też zaznaczyć, że szczęście jest pojęciem względnym, dla jednego szczęściem będzie otrzymanie wymarzonej pracy, dla drugiego tabliczka czekolady, a trzeciego rodzina. Na szczęście nie ma konkretnego przepisu, do każdego jest inna droga, trzeba po prostu najpierw ją znaleźć. To i tak nie takie proste. Ta droga składa się z kilku etapów:


ETAP 1

Kiedy zauważymy, że szczęście od nas uciekło, zostało gdzieś przygniecione przez głazy kłopotów i utrapień - to sam początek drogi. W tym momencie warto sobie uświadomić, co tak naprawdę jest moim szczęściem, czego mi brakuje, czego szukam? Można iść bez celu, ale po co? Podążanie za celem jest łatwiejsze.

                                                                           ETAP 2

Mamy cel i co dalej? Jak w życiu każdego podróżnika przychodzi czas na pakowanie. Zazwyczaj zabieramy mały bagaż, z którym będzie nam wygodnie wędrować. Musimy oddzielić rzeczy ważniejsze od tych mniej ważnych, ustalić sobie jakieś priorytety. Trzeba znaleźć podstawy szczęścia, bez których nie zrobimy kroku wprzód. Wtedy też powinniśmy zastanowić się nad tym, co nas od niego odciąga, zrzucić zbędny bagaż. 

ETAP 3

Motywacja, cel, wszystko co potrzebne....teraz będzie łatwo-myślimy. Podróżnikowi czasem braknie wody, jedzenia, pogoda mu nie dopisze i przemoknie, ale nie rezygnuje z podróży. Szuka wyjścia z przykrych sytuacji. To samo powinniśmy robić w drodze do naszego szczęścia. Często przejmujemy się niepowodzeniami, przykrościami jakie nas spotykają, skupiamy się na nich tak, że nie widzimy dobrych rzeczy, które się dzieją wokół nas. Ze złych sytuacji wyciągajmy wnioski i idźmy dalej, nie pozwólmy, aby one pochłonęły całe dobro!

ETAP 4

Wydaje mi się, że podróżnik nie może być aspołeczny. Relacje z innymi to podstawa jego podróżowania. Kupowanie biletów, pytanie o drogę, szukanie miejsca do spania, czy jazda autostopem to nieodłączne elementy wyprawy. W poszukiwaniu naszego szczęścia powinniśmy tworzyć zdrowe relacje z innymi. Świadomość własnych słabości oraz umiejętność proszenia o pomoc bardzo nam w tym pomogą. Nie jesteśmy samowystarczalni jak czasami myślimy. 


ETAP 5

Kierując się tymi wskazówkami dotrzemy do celu. Kiedy podróżnik trafi w swoje wymarzone miejsce robi masę zdjęć, dokumentuje to, co się wydarzyło, aby mógł w przyszłości do tego wrócić. Zróbmy coś, żeby nasze szczęśliwe sytuacje zapamiętać na długi okres czasu. Zdjęcia? Notes? Filmiki? Twój wybór. Wtedy nawet w trudnych momentach będziemy mogli wesprzeć się skarbem, który zdobyliśmy. 

ETAP 6

Podróżnik po wyprawie pragnie także dzielić się z innymi swoimi przeżyciami, opowiada o emocjach jakie mu towarzyszyły podczas trwania podróży. Ty też dziel się swoim szczęściem! Będziesz je mnożył i przy okazji uszczęśliwisz innych!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jeszcze życie wyjdzie Ci! #WartaNutaMyśli 1

,,Talitha kum, mówię ci dziewczynko wstań.  Ona nie umarła lecz śpi, jeszcze życie wyjdzie ci..."

Przyjaźń to jeden z rodzajów miłości...miłości do człowieka

W naszym życiu nawiązujemy przeróżne relacje. Zmieniamy miejsce zamieszkania, pracę, szkołę...poznajemy nowych ludzi i uwalniamy się od tych, którzy byli ciężarem. Mimo tego pędu nie zapominamy znajomości, które były dla nas szczególnie ważne.

Obojętność - moda XXI wieku.

Ostatnie miesiące pokazały mi, że ludziom coraz mniej zależy na dobru drugiego człowieka.